Reformer Pilates

Reformer Pilates

Reformer pilates fit ve sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyenlerin en popüler egzersiz rutinlerinden biridir. Aletli pilates olarak da anılır.

Eğer reformer pilatese başlamayı düşünüyorsanız ve aklınızda soru işaretleri varsa; yazımızı incelemenizde fayda var.

Gerçekten faydalı mı?, Kilo verebilir miyim?, Yapabilir miyim?, Verdiğim ücrete değer mi? gibi birçok sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Tüm bu soruları cevaplarken İnterfiz olarak farkımızdan bahsetmezsek olmaz fakat reformer pilatesi anlatmadan önce kısaca pilates ve genel prensipleri hakkında bilgi vermemiz gerekir. Yazının ilerleyen bölümlerinde reformer pilatesteki farkımızı inceleyebilirsiniz.

Joseph Pilates tarafından 20. yüzyılın başlarında geliştirilmiştir. Başlangıçta kontroloji olarak adlandırılmıştır. Adından da anlaşılacağı üzere zihnin bedeni tam olarak, doğru dizimlerle ve sağlıklı bir şekilde kontrol edebilmesini amaçlar.

Pilates Prensipleri;

  • Merkezleme
  • Konsantrasyon
  • Kontrol
  • Hassaslık
  • Nefes
  • Akış

Reformer pilates her ne kadar mat pilatesten oldukça farklı görünse de aynı prensipler ile çalışılır ve mat kullanımı yerine aletlerin yardımıyla yapılır.

Peki; reformer pilates yani aletli pilates mat pilatesten nasıl bir fark vaat ediyor?

Kısa bir şekilde cevaplamak gerekirse;

Mat pilatese göre daha hızlı sonuçlar almanızı sağlar.

Reformer Pilates cihazı Özel olarak tasarlanmış reformer aletinde “kendi ağırlığınızın dışında cihazda bulunan özel yaylar sayesinde” güç, dayanıklılık ve esneklik kazanmanıza yönelik egzersizler yapılır. Aletli pilatesin mekanizmasındaki yaylar kişinin vücuduna, yaşına, boyuna, kas ve kemik sistemine özel olarak ayarlanır. Bu yaylar bazen size direnç oluştururken bazen hareketinizi destekler. Bu mekanizma sayesinde hem fiziksel hem de mental olarak iyileşmenizi öngören pek çok hareketi yapabilmeniz mümkün hale gelir. Günlük hayatta hiç kullanmadığınız kaslarınızı hissedebilir ve onları çalıştırabilirsiniz. Reformer cihazıyla yapılabilecek sayısız egzersiz vardır. Egzersizler; oturarak, yatarak, ayakta durarak, yan yatarak, baş aşağı sarkarak, itme çekme hareketleri yaparak çeşitlendirilir. Egzersizin uzunluğu ve çeşitliliği tamamen bireysel olarak kişinin vücut tipine uygun şekilde ayarlanır. Birkaç hafta içinde bölgesel olarak incelme ve sıkılaşmaları fark edebilirsiniz.

Reformer Pilatesin Faydaları

  • Güç ve direnç kazandırır

Kendi vücut ağırlığınızla ya da yer çekimine karşı çalıştığınızda kas ve kemikleriniz güçlenir. Buna bir de yayların etkisini eklersek, vücudunuzun her bölgesi reformer pilatesin etkisi altında aktivite gösterir. Bu sayede; dayanıklılığınız artar, enerjik hisseder ve güne zinde başladığınızı fark edersiniz.

  • Esnekliğinizi arttırır

Yaptığınız çeşitli hareketler sonucunda kaslarınız gevşer ve kaslarınızın esnekliği artar. İlk başta yapmakta zorlandığınız birçok hareketi zaman içinde kolaylıkla yapabildiğinizi gözlemlersiniz. Reformer pilates esnekliğin artmasına, zedelenmelerin ve sakatlanmaların önüne geçilmesine yardımcı olur.

  • Omurganızı ve duruşunuzu iyileştirir

Aletli pilates egzersizleri düzenli olarak uygulandığında omurga dikleşir ve duruş bozukluğuyla gelen problemlerde iyileşme görülür. Skolyoz gibi eğri omurga rahatsızlıklarının tedavisinde de aletli pilates önerilmektedir.

  • Nefesi düzenler

Aletli pilates, egzersizler esnasında doğru noktalarda, ritmik bir şekilde nefes alıp verme alışkanlığını geliştirmeyi hedefler. Doğru nefesle yaşam standartlarınız iyileşir ve nefes farkındalığınız gelişir.

  • Kas gelişimine yardımcı olur

Birkaç seansla kaslarınızın güçlenerek şekillendiğini fark edebileceğiniz reformer pilates, baz aldığı her egzersizde kaslarınızı çalıştırmayı hedefler. Bu nedenle; Kısa sürede bölgesel ve bütünsel olarak kaslarınızdaki gelişimi fark etmeniz mümkündür.

  • Vücut dengesine katkıda bulunur

Özellikle havada asılı durma pozisyonlarında kontrolü ve dengeyi sabitlemeyi öğrettiği için reformer pilates vücutta denge bilincini oluşturmaya yardımcı bir yöntemdir. Odaklanmanızı, vücudunuzu test etmenizi ve sınırlarınızı keşfetmeniz sağlar.

  • Mutlu hissetmenizi sağlar

Yükselen adrenalin seviyesiyle birlikte yaptığınız egzersizler mutluluk hormonlarınızın harekete geçmesine yardımcı olur. Kendi bedeniniz için bir şeyler yapmanın bilinciyle günden güne geliştiğinizi, güçlendiğinizi ve sağlıkla çevrelendiğinizi fark edeceksiniz. Reformer pilates hayatınıza dahil olduğu için kendinizi mutlu ve huzurlu hissetmeniz mümkün olacaktır.