Omuz Ağrılarında Evde Fizyoterapi

Omuz Ağrılarında Evde Fizyoterapi

Omuz vücudun en hareketli eklemidir. Gövde çevresinde 180 derece hareket yeteneğine sahiptir, güçlü bağlarla ve kaslarla çevrelenmiştir. Sırtımızı kaşımak, raftan malzeme almak, bir topu fırlatmak gibi çok çeşitli hareketleri yapmamıza imkan verir. Ancak bu hareket yeteneğinden dolayı  travmalara ve zorlanmalara en açık eklemlerden birisidir.

Omuz Ağrıları

Bu yapıların her birinin problemi omuz ağrısına neden olabilir. Genellikle genç yaşlarda travmalara bağlı zorlanma ve yaralanmalar ağrı sebebi iken 40 yaş üstü insanlarda yıpranmaya bağlı oluşan kireçlenmeler, tendon yırtık ve iltihapları ön plandadır. Bu yıpranma mutlaka omuzun çok fazla kullanılmasından dolayı oluşmaz. Yaşamın doğal akışındaki, normal omuz hareketleri de yıpranmaya neden olabilir.

Kesecik iltihabı (Bursit): Omuzlar da dahil olmak üzere vücuttaki eklemlerimizde bursa adı verilen sıvı dolu kesecikler bulunur. Bursalar, kemikler ve onları saran yumuşak dokular arasında bir yastık görevi görür. Bu şekilde kaslar ve kemik arasındaki sürtünmeyi azaltır. Bazı durumlarda omuzun aşırı kullanımı nedeniyle bu keseciklerde mikropsuz iltihap ve ödem meydana gelir. Bursit adı verilen bu rahatsızlık genellikle tendinitlerle birlikte görülür. Omuzdaki pek çok doku iltihaplanır ve ağrılı bir tablo ortaya çıkar.

Omuz Kaslarının Fibrozitleri: Omuz bölgesindeki kaslarda kötü postürde çalışmaya veya yatmaya bağlı olarak ağrılı düğümler oluşabilir. Bu ağrılı düğümler kasın gevşeyememesi sonucu oluşur. Hem kendisi ağrırken hem de civar dokulara ağrı yayar. Bazan altından geçen sinirlere baskı yapması sonucunda kolda ağrı ve uyuşmalara neden olabilir.

Omuz Kireçlenmeleri: Omuz ekleminde kıkırdakların harabiyetine bağlı olarak oluşur. Genellikle omzuna fazla yük binen asfalt kırma gibi vibrasyonlu makine kullananlarda ve ağır işlerde çalışanlarda görülür. Omuzdan kıtırtılı sesler gelir ve hareket kısıtlılığı gelişebilir. Omuz hareketleri ağrılıdır.

Donuk Omuz: Omuzda hareketlerin kısıtlanmasıyla giden bir tablodur. Genellikle yukarıda sayılan ağrılı tetikleyici bir faktörle başlar ve omuzu saran eklem kapsülünün sertleşmesiyle hareketler giderek kısıtlanır. Hasta saçını tarama, banyo yapma gibi günlük yaşamında gerekli bazı aktiviteleri yapamaz hale gelir. Genellikle ağrı eşiği düşük ve kolunu ağrıdan dolayı kolunu hareket ettirmek istemeyen hastalarda daha çok görülür. Bu hastalarda tedavi ne kadar gecikirse hareketler de o derece fazla kısıtlanır.

Omuzun Kırık ve Çıkıkları: Omuz travmaları sonucu oluşur ve ortopedi bölümünde tedavisi gerekir. Sonrasında mutlaka fizik tedavi ve rehabilitasyon ile eklem hareketlerinin normal fonksiyonunun sağlanması.

Evde Fizyoterapinin Avantajları

Evde fizyoterapi süreci oldukça verimli olmaktadır. Genellikle can sıkan ağrılarınız ile uğraşırken sağlık kuruluşlarına ulaşım zorluğu, yoğunluk beklenen sıra derken durum bazen can sıkıcı ve stresli bir hal almaktadır. Tüm bu can sıkıcı süreci ortadan kaldırın ve fizyoterapistiniz evinize gelsin.

Merkezimizde ödediğiniz ücret ile evde verdiğimiz fizyoterapi ücreti aynıdır. Ayrıca aldığınız hizmet de aynı olacaktır. Katlanır sedyemize kadar tüm ekipmanlarımızı yanımızda getirerek klinik ortamını evinize taşıyoruz. Klinik ortamında yapılacak tüm uygulamalar evinizde de yapılabiliyor.

Randevu Al

Özel fizyoterapist eşliğinde evinizde kaliteli bir fizyoterapi programı alarak tedavinizin verimini son derece arttırabilirsiniz Aklınıza takılan sorular hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.