Klinik Pilates

Klinik Pilates Nedir?

Klinik Pilates 2004 yılında Avustralyalı fizyoterapistler tarafından pilatesin kliniğe uyarlanması sonucu ortaya çıkmıştır. Belde ya da boyunda kayma, bel fıtığı, düzleşme, boyun fıtığı gibi rahatsızlıklar, romatizmal hastalıklar, kas gücü kaybına bağlı denge problemleri gibi durumlarda fizyoterapistin detaylı bir sağlık değerlendirmesi sonrası kişinin kayıpları tespit edilir. Bu değerlendirmenin ışığında kişiye en uygun egzersiz programı oluşturulur.

Standart bilinen pilates egzersizlerinin her biri aslında her kişiye uygun olmayabilir. Yani bu gibi durumlarda kişinin yapamayacağı ve hatta özellikle de yapmaması gereken egzersizler var. Klinik Pilates ile bu rahatsızlıklara sahip kişilerin durumuna göre bir modifikasyon yapılarak kişiye özel egzersiz programı hazırlanır. Modifiye pilates olarak da tanımlanabilen bu sistem, aslında  ‘bel fıtığım var ben egzersiz yapamıyorum’ gibi söylemlere sahip kişiler için geliştirilmiş bilimsel bir egzersiz modeli. Bu kişilerin rahatsızlıklarını hafifletebilmek için önemli bir göreve sahip olan Klinik Pilates ile doğru duruş ve doğru yük aktarımlarının kişiye öğretilmesi, bunu koruması ve sürdürebilmesi de sağlandığı için kişilerin fazla yük bindirdiği bölgelerdeki yükü hafifletmek daha kolay oluyor. Dolayısıyla rahatsızlıkların oluştuğu bölgeler hem rahatlatılıyor hem de kassal olarak ciddi bir destek kuruluyor.

Sadece Fizyoterapistler tarafından sunulan bu program ile kişilerin ağrı ataklarının tekrar tekrar gelmemesini sağlanmış olur. Aslında sadece bir egzersiz modeli olmayıp, bir eğitim sistemi de olduğu için kişideki kazanımlar geçici değil kalıcı olmaktadır.

Klinik Pilatesi Kimler Yapabilir?

  • Kifoz, Lordoz, Skolyoz gibi omurga problemleri
  • Bel Fıtığı,
  • Boyun Fıtığı,
  • Duruş Bozuklukları
  • Diz Sakatlanmaları ( Menüsküs, Ön Çapraz Bağ, Patellafemoral Ağrı Sendromu vb.)
  • Ayak – Ayak Bileği Problemleri
  • Ortopedik Ameliyat Öncesi – Sonrası Rehabilitasyon
  • Bazı Nörolojik Hastalıkların Rehabilitasyonda Kuvvetlendirme Amaçlı