Fibromiyaljide Evde Fizyoterapi Hizmeti

Fibromiyaljide Fizyoterapi Hizmeti

Fibromiyalji; nedeni tam bilinmeyen,  yaygın  ağrı ve vücudun belli bölgelerindeki hassas noktalar ile karakterize kronik bir kas iskelet sistemi hastalığıdır. Eklemlerde hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğuna yol açmayan ancak kişinin yaşam kalitesini bozan kronik bir hastalıktır.

Toplumun yaklaşık % 2’sini etkilemektedir. Her yaşta ve her iki cinste görülebilmekle birlikte en sık 25-55 yaşlar arasında ve kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Bu hastalık çocuklarda ve yaşlılarda da görülmektedir.

Fibromiyalji Belirtileri  Nelerdir?

  • Yaygın ağrı ve tutukluk. Kronik,  yaygın ve iki yanlıdır. Sıklıkla bel, boyun, omuzlar ve kalçalarda lokalizedir. Soğuk, stres, yorgunluk, nemli hava, uykusuzluk, endişe, araba yolculuğu, ailesel sorunlar, çevre ve iş yeri şartları ve fiziksel ve emosyonel travma ile artarken; sıcak banyo, ılık ve kuru hava, tatil, dinlendirici uyku ve egzersiz ile azalır.
  • Günlük işleri yapmakta zorlanma, halsizlik ve güçsüzlük
  • Uykusuzluk, hafif uyku ve uykuda dinlenememek
  • Gerilim ve migren tipi baş ağrısı çok sık görülür.
  • Soğukta hastaların ellerinde morarma ve beyazlaşma olur.
  • Karın ağrısı, şişkinlik ve aşırı gaz ile birlikte kabızlık veya ishal olabilir.
  • Anksiyete ve depresyon. Anksiyete %50-70, depresyon %30 oranında bildirilmiştir.

Fizik Muayene Bulguları

Ağrılı noktalar: Amerikan Romatoloji Birliği(ACR) tarafından tanımlanmış parmakla 4 kg bir basınç uygulamakla vücudun çeşitli bölgelerindeki 18 özel noktanın 11’inde ağrı olmasıdır. Vücudun sağ ve sol yarısında, belin alt ve üst tarafında 3 aydan uzun süredir yaygın ağrı.

Günümüzde fibromiyalji’nin tam olarak iyileşmesini sağlayan bir tedavi bulunmamaktadır. Tedavide şikayetlerin azaltılması, yaşam kalitesi ve kamagra gold 100 işlevlerin korunması ve iyileştirilmesi hedeflenmektedir.

Bu hastalığın tedavisinde 3 ana yaklaşım vardır. Fizyoterapi, psikososyal yaklaşım ve beslenme.

Psikososyal Yaklaşım

Her hastalıkta olduğu gibi hastanın hastalığı ile ilgili bilgilendirilmesi ve eğitimi çok önemlidir. Hastanın mekanik streslerden kurtulması ile tedavi başlar. Daha sonra hem ağrıyı artırmaları hem de kasları güçsüzleştirmeleri nedeniyle alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların azaltılmasına çalışılmalıdır. Fazla kafein alımı uyku kalitesini bozar ve hastanın yakınmalarını arttırır.

Beslenme

Fibromiyaljide sağlıklı beslenme ve hedef ağırlığa ulaşılmasını destekleyen beslenme önerileri dışında özel bir beslenme uygulaması önerilmez.

Fizyoterapi Süreci

En önemli noktalardan bir fizyoterapi seansları ve egzersiz programlarıdır.

Fibromiyaljide Fizyoterapi Hizmetinin Avantajları

Evde uygulanan fizyoterapi süreci oldukça verimli olmaktadır. Genellikle can sıkan ağrılarınız ile uğraşırken sağlık kuruluşlarına ulaşım zorluğu, yoğunluk, beklenen sıra derken durum bazen can sıkıcı ve stresli bir hal almaktadır. Tüm bu can sıkıcı süreci ortadan kaldırın ve fizyoterapistiniz evinize gelsin.

Merkezimizde ödediğiniz ücret ile evde verdiğimiz fizyoterapi ücreti aynıdır. Ayrıca aldığınız hizmet de aynı olacaktır. Katlanır sedyemize kadar tüm ekipmanlarımızı yanımızda getirerek klinik ortamını evinize taşıyoruz. Klinik ortamında yapılacak tüm uygulamalar evinizde de yapılabiliyor.

Randevu Al

Özel fizyoterapist eşliğinde evinizde profesyonel fizyoterapi hizmeti alabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.