Çocuk (Pediatri) Evde Fizyoterapi

Çocuk (Pediatri) Fizyoterapi

Pediatrik Rehabilitasyon, genellikle doğum anomalileri kaynaklı ya da doğum sonrasında gelişen problemlerin tedavisine verilen addır. Yeni doğan, çocuk ve ergen yaştaki Serebral Palsy (CP), Spina Bifida, Brakiyal Pleksus, Down Sendromu, Musküler Distrofiler, Skolyoz vb. rahatsızlıkların tedavisini içerir. Sportfiz olarak bu gibi problemlerde, pediatri alanında çalışmış alanında deneyimli fizyoterapistlerimizle yanınızdayız.

Çocukların tedaviye katılımları yetişkinlere göre farklılık gösterdiği için fizyoterapi programını eğlenceli hale getirebilen ve bu alanda tecrübe sahibi fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır.

Pediatri (Çocuk) Rehabilitasyonu ve Evde fizyoterapi Hizmeti

  • Doğru değerlendirme ve etkin fizik tedavi programı
  • Epilepsi, spastisite, obezite gibi eşlik eden problemler hakkında eğitim
  • Ev ortamının düzenlenmesi
  • Günlük yaşam aktivitelerinin eğitimi
  • Ortezleme ve yardımcı araç kullanımı

Çocuk rehabilitasyonu, ihtiyaçları düşünüldüğünde bir bütün olarak ele alınması gereken bir konudur. Çocuğun sadece tanısı düşünülmemelidir. İçinde bulunduğu durumu çok yönlü değerlendirerek eşlik eden problemlerin etkisi giderilmeli veya azaltılmalıdır. Evde geçirilen zamanın verimli kullanılabilmesi için mutlaka ev ortamının değerlendirilmesi ve düzenlenmesi gerekir. Çocuk ancak bu sayede maksimum potansiyeline ulaşacaktır.

Çocuklar fizyoterapi programını sıkıcı veya rahatsız edici bulabilir. Ev ortamında uygulanan fizik tedavi programı çocuğun kendisini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Bu da tedaviye daha etkin bir katılım ve daha başarılı sonuçlar doğuracaktır.

Pediatri ( Çocuk) Rehabilitasyonunda Neden Evde Fizyoterapi?

Hastane ve rehabilitasyon merkezlerindeki ortam çocukların psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Evde kendini daha rahat hisseden çocuk, fizyoterapisti daha iyi karşılar ve tedavide hız kazanılır. Bağışıklık sistemi zayıf çocuklarda ise; hijyenik olmayan tedavi üniteleri veya merkezlerde enfeksiyon riski yaşayarak onları daha ciddi problemlerle karşı karşıya bırakabilirsiniz. Evde alınan fizyoterapide ise; çocukların oyun ortamında daha iyi bir iletişim kurularak, daha etkin bir tedavi alırsınız. Seanslarımızda verdiğimiz ebeveyn eğitimiyle tedavi süreklilik kazanır. Çocuk rehabilitasyonunda erken dönem eğitim, tedavi yoğunluğu ve verimi son derece önemlidir.

Zaman ve Ulaşım

  • Ulaşım rahatlığı ve yeterli tedavi süresi.

Doğal Ev Ortamı

  • Hijyenik ev ortamı ve olumlu psikolojik etki.

Tedavi Verimliliği

  • Kişiye özel planlanan verimli süreç

Randevu Al

Görüldüğü üzere çocuk rehabilitasyonunda evde fizyoterapinin bir çok avantajı vardır. Bunların yanında diğer dış ünite merkezlerin ya da hastanelerin yetersiz tedavi süresi, hijyenik olmayan ortam, olumsuz psikolojik etki, yetersiz gelen seans sayısı, genel tedavilerin uygulanması ve ulaşım zorluğu gibi olumsuz etkileri düşünülecek olursa; evde fizyoterapi hizmeti çocuk için son derece gerekli hale gelmektedir. Aklınıza takılan sorular hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.