Bel ve Boyun Fıtığında Fizyoterapi

Bel ve boyun fıtığı rahatsızlığı çoğu zaman bel fıtığında bacağa, boyun fıtığında kola yansıyan ağrılara sebep olabilir. Fıtığın 4 evresi vardır. İlk 3 evre ameliyatsız tamamen iyileşebilmektedir. 4. Evre fıtıklar ise çoğu zaman ameliyat gerektirmektedir. Ayrıca oluşan ağrıların neredeyse tamamı fıtığa bağlanırken aslında çoğu zaman fıtık kaynaklı olmayan ağrılarla karşılaşıyoruz.

Boyunda kas spazmı olabiliyor ya da fibromiyalji gibi daha sistematik bir rahatsızlık da ağrılara sebep olabiliyor. Bazen omuz problemleri karşımıza çıkabiliyor. Çoğu zaman boyun fıtığı olduklarını düşünerek çareyi yanlış yerlerde arıyorlar.

Bel fıtığı hastalarında da çoğu zaman kas spazmı, mekanik bel ağrısı, siyatik gibi ağrı kaynakları olabiliyor. Ne yazık ki çoğu zaman bu hastalar da bel fıtığı olduklarını düşünerek çareyi yanlış yerlerde arıyorlar. Öncelikle ağrının kaynağı doğru tespit edilmeli. MR gibi radyolojik görüntülemelerde yanılma payı çok yüksek olması bu durumun en önemli sebebidir diyebiliriz. Fiziki muayene ve bazı testler ile ağrı kaynağı çok daha doğru tespit edilebiliyor.

Bel ve Boyun Fıtığı ile Alakalı Yanlış Bilinenler.. Bel Fıtığı Ameliyatsız Geçmez!(astar)

Bel ve boyun fıtıklarının sade %3 ü ameliyat gerektirir. Bu vakalar 4. Evre dediğimiz fıtığın son evresindedir ve bazı fiziksel testlerle rahatlıkla tespit edilebilir. Geri kalan %97 ise Manuel Terapi ve Fizyoterapist tarafından doğru planlanmış egzersizlerle kalıcı olarak iyileşebilmektedir.(Astar)

 

Bel ve Boyun Fıtığında En Etkili Yöntem Manuel Terapi

Omurga ile ilgili sorunlarda ve özellikle bel ve boyun fıtıklarında % 90’nın üzerinde başarılı sonuç verir.

Bel fıtığı veya boyun fıtığı için nadir olgular dışında kesinlikle ameliyat zorunlu değildir. Yapılan en büyük hata manuel teknikler sonrası ağrılar azaldığı zaman süreç bitti sanılmasıdır. Fıtıktan kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız egzersiz süreci çok önemlidir.

Unutmayın! Gövde kaslarınız omurganızı yeterince iyi sabitleyemediği için fıtıkla karşılaştınız. Doğru egzersizlerle o kaslar güçlendirilmediği sürece bu ağrılar mutlaka tekrar edecektir. Gövde kaslarını güçlendirmek doğru planlanmış egzersizlerle oldukça kolaydır. Bu noktada düşülen en büyük yanlış çok hareketliyim, spor yapıyorum benim kaslarım güçlüdür şeklinde yaklaşımdır. Profesyonel sporcu dahi olabilirsiniz ama omurga çevresi kaslarınız zayıf olabilir.

Randevu Al

Sportfiz’in tecrübeli Fizyoterapist ekibine güvenin! Aklınıza takılan sorular hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.